Statik Web Tasarım


Statik web tasarım altyapı itibari ile diğer sitelerden ayrılmaktadır. Ayrıldığı nokta ise içerisinde hph, asp yada benzer dillerin kullanılmamasıdır. Bu tarz siteler genelde yapı itibariyle daha soft ve basit web siteleridir.

Amaca uygun dizayn edilen ve hızlıca yayına alınabilen bu tasarımlar genelde az içerik ve büyük hedef kitleleri olmayan projeler için tercih edilmemektedir.

Statik diye tabir edilen web siteleri kolaylıkları ve avantajları konusunda da ön plana çıkmaktadır. altyapı olarak diğer sitelerden daha hafif olması bu siteleri arama motorlarında daha çabuk üst satırlara çıkarmaktadır. Genelde yönetim paneli olmayan bu siteler css ve html olarak kodlanıp tasarımcılar tarafından yönetilmektedir.

Çeşitli html dosyalarının derlenmesiyle oluşturulan bu siteler çok fazla fonksiyona sahip oladan pratik bir şekilde çalışmak üzere tasarlanmaktadır.

Statik web tasarım

Statik Web Tasarım uygulama süreci


Bu projelerde uygulama süreci haliyle daha kısa sürmektedir. Yanlış bilinen bir algıya kapılmamak gerekmektedir. Çabuk biten işin kalitesiz olduğunu iddia edemeyiz. Başarılı sonuçlar verebilecek siteler de kısa sürelerde faaliyete geçirilebilir. Bir projenin kalitesi yapım süresi ile kıyaslanmamalıdır. Yönetim panelinin olmaması bu sitelerin hızlı tamamlanmasının başında gelen özelliklerden biridir.

Site sahibinin içerikleri hızlı bir şekilde html de kodlanarak site yayına alınabilir ve bu sitelerin yukarıda da söylediğimiz gibi arama motorları tarafından indexlenmeleri daha hızlı ve kolay olmaktadır. Tabi belirli kriterlerin yerine getirilmiş olması şartı ile. Nedir bu kriterler; arama motoru optimizasyonu dediğimiz çalışmanın detaylarından oluşmaktadır. Siteler altyapılarında php, asp gibi diller barındırmayınca başarısız olmazlar. Çünkü arama motorları her zaman sonuca bakarlar. Sitede ifade edilmek istenilen şeyler doğru bir şekilde aktarılmışsa altyapının pek de bir önemi kalmamış demektir.

Sonuç olarak siz hedeflediğiniz kullanıcı kitlesine kendinizi anlaşılır bir dil ile ifade edebiliyor ve arama motorlarına da gerekli kriterleri veriyorsanız sonuca ulaşmamanız için hiçbir sebep yoktur.

Statik Web Tasarım fiyatları


Statik web sitelerinin fiyatları hesaplanırken altyapı ve kodlamalardan dolayı fiyat çok yüksek hesaplanmayacaktır. Tabi tasarım tarafını gözardı edersek. Görsel çalışması ayrı düşünülen bir projede statik internet sitesi fiyatları diğer türler içinde her zaman daha avantajlı durumdadır.

Ama fiyatından önce tercih sebebi olması gereken bu sitelerin iyi bir google seo uyumu yakaladığında çok hızlı reaksiyona geçip üst sayfalara tırmanabiliyor olmalarıdır. Bu tasarımları projelerinde tercih etmeyi düşünenlerin mutlaka arama motoru optimizasyonu entegresini ilk maddeye koyması gerekmektedir. Buda iki taraflı bir fayda getirecektir. Bir dinamik web sitesi kadar yapım maliyeti olmayan statik internet siteleri yapımı daha hızlı tamamlanan bir proje çeşididir.

Statik internet sitesi çalışma mantığı


Statik internet sitesi çeşitleri çalışma mantığı olarak daha çok html, xhtml ve css altyapısı ile çalışmaktadır. Sayfa yapıları ve tasarımları html ve css alt yapısına dayanan bu site çeşitleri bu yapılarından dolayı diğer internet sitelerine göre daha hızlı çalışmaktadırlar.

Css kodlaması kısa tutulduğu takdirde performans olarak ciddi fark yaratan bu siteler arama motorları tarafından da olumlu not almaktadırlar. Sayfa yükleme hızları yüksek olacağından dolayı google page speed gibi uygulamalardan tam not alan bu tasarımlar mobil olarak da iyi performans göstermektedirler.

Arama motorlarının inline css tavsiye ettiği ve site yükleme hızlarını sıralamada baz aldığı son zamanlarda statik altyapıya sahip siteler arama sonuçlarında başarılı olmaktadırlar. Google seo bakımından önemli bir yere sahip olan özellikleri içim-nde barındıran bu siteler arama sonuçlarında kısa sürede üst sıralara tırmanabilmektedirler.

Statik wen design