One Page Web Tasarım


One Page web tasarım isminden de anlaşılacağı gibi tek sayfadan oluşan bir internet sitesi anlamına geliyor. Tek sayfa denildiği zaman akla normal bir sayfa gibi gelebilir ama kastedilen one page tasarım mantığı tam olarak bu şekilde çalışmıyor.

Fakat bu tek sayfalık tasarım aslında tek bir sayfadan değil de bir kaç sayfanın alt alta birleşmesinden oluşuyor desek daha doğru bir anlatım olabilir.

Şöyle düşünelim bir internet sitemiz var ve sitemizin menüsünde anasayfa, hakkımızda, ürünler, galeri, blog, iletişim gibi butonlarımız mevcut. Her butonun kendi içerisinde bir sayfayı temsil etmekte.

Bu tasarım çeşidinde sayfalar alt alta birbirine bağlanmış durumda ve kullanıcılar her butona tıkladığında buton sayfayı aşağıya ilgili alana kaydırarak götürüyor.

One Page Web Tasarım

One Page Tasarım Faydaları


Bu tarz site tasarımlara herşeyden önce hızlı bir şekilde yüklenir ve son kullanıcıyı her sayfa değiştirdiğinde tekrar yükleme işlemi beklemekden kurtarır. İyi tasarlanmış hafif bir tek sayfalık site tasarımı kullanıcılar için şüphesiz ki en kullanışlı sitelerin başında gelmektedir. Özellikle mobil cihazlarda kullanışlılığı daha da belirgin bir şekilde ön plana çıkmaktadır.

Tek sayfadan oluşan bir sitede içerik dizilimi ve kendini ifade etme en önemli konuların başında gelmektedir. Çünkü kullanıcılara vermek istediğiniz bilgileri karışıklığa yol açmadan, içerikleri birbirinden koparmadan ayrı ayrı ama bir bütünün parçaları halinde sunmanız gerekmektedir. Doğru akış ile pratik ve ifade edilebilir bir tasarım ile hedefe ulaşmak mümkün olacaktır.

One Page Web Tasarım uygulama süreci


Tek sayfalık internet sitelerinin yapım dsüreci doğal olarak diğer tasarımlara göre daha hızlı tamamlanmaktadır. Tasarımcı bu çalışmada sayfalar yerine tek bir sayfa için uğraştığından dolayı işlemin tamamlanma süreci daha hızlı olmaktadır. Fakat bu tasarımda da dikkat edilmesi gerken bir husus vardır ki süreyi bu husus oluşturmaktadır. Bu tarz tasarımlarda yukarıda da bahsedildiği gibi kurgu ve planlama çok iyi yapılmalıdır. İçerik yerleşimi ve akışın doğru kurgulanmasında geçen süre haricinde tasarım süreci bir haftada tamamlanabilmektedir.

Hızlı iş yapıp kötü sonuçlar elde etmektense doğru planlama ile birkaç günlük gecikme uzun vade de site sahibine daha faydalı sonuçlar ve geri dönüşler verecektir. Amacın hedef kitleye ulaşmak olduğu bu tarz çalışmalarda süreyi değil içeriğin kalitesini dikkate almak her zaman daha önemli olmuştur.

One Page Web Tasarım fiyatları


Bu sitelerde site fiyatı hesaplanırken tasarım payı yapılacak işin yüzde ellisini bazı durumlarda daha da aşağı bir oranı oluşturmaktadır. Sonuç olarak siteye çekmek istediğiniz ziyaretçiler görselden çok içerik ile ilgilenecektir. İçerik kısmı site sahibinin vereceği bir bilgi olsa da bunu tasarımla birleştirip son kullanıcıya sunmak ve bu işlemi seo uyumlu yapabilmek esas fiyatı etkileyen unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. İçeriğe göre değişkenlik gösterse de one page site fiyatları her zaman diğer sitelere göre daha az maliyetli olmaktadır.

İnternet sitesi fiyatı verilirken sabit fiyat yerine yapılacak işe göre fiyat belirlemek iki taraf için de daha elverişli ve kazançlı olacaktır. Çünkü sizden bir paket fiyatı almak yerine ihtiyacınız olan tüm özellikleri için bir fiyat belirlenirse daha doğru olacaktır. Sonuçta paket fiyatında ihtiyacınız olmayan özellikler olabilir onlara para ödemek yerine pakette olmayan fakat istediğiniz özel işlevler için aynı ödemeyi yapmak daha faydalı olmaz mıydı?

One Page internet sitesi tasarınlarını kimler kullanabilir?

Bu tarz internet sitesi tasarımları genelde küçük ölçekli firmalar için deal tasarımlardır. Çok fazla ürün çeşidi olmayan, çok fazla hizmet kalemi olmayan firmalar bu tarz tasarımlarla müşterilerine pratik bir şekilde kendilerini ifade edebilirler. Ayrıca az maliyeti olmaları da küçük çaplı firmalar tarafından tercih sebebi olarak görülmektedir.

Kısa sürede hayata geçirilebilen bir one page site tasarımı “google seo” altyapısı da iyi kurgulanmış ise firmalara kısa sürede bilinirlik ve popülerlik anlamında katkı sağlayacaktır. Arama motoru optimizasyonu bu tarz siteler için uygulaması daha kolay bir işlem olarak görülmektedir.

Firmaların yanı sıra kişisel siteler de one page mantığı ile inşaa edilebilir. Freelance çalışan, home ofis hizmet veren kişiler de bu web tasarım çeşidi ile müşteri kitlelerini kısa sürede ve az maliyet karşılığında arttırabilirler.