Kurumsal Web Tasarım

Kurumsal web tasarım bugün firmaların dijital ortamda kendini ifade ettikleri ve duruşlarını sergilemeye çalıştıkları prestiji yüksek çalışmalardan oluşmaktadır. Bir site kurumsal olarak dizayn ediliyorsa dikkat edilmesi gereken bazı hususlar ortaya çıkmaktadır. Bu hususların başında kurumun yada firmanın imajıdır. Görsel olarak da ön plana çıkan bu siteler firmaların sadece internet de değil genel anlamdaki duruşlarını da ifade etmek zorundadır.

Bu mantıkla yola çıkılan bir proje de ilk olarak site logosundan başlayarak yola çıkılmalıdır. Hatta görsel renkler ve şablonlar bu alan üzerinden hesaplanarak yapılabilmektedir. Misyonunu, vizyonunu iyi belirlemiş olan kurumlar sitelerinde de bunları ön plana çıkarmak isteyecektir. Tasarımsal olarak bunu verebilen siteler başarılı siteler diye adlandırılabilir.

Google ve benzeri arama motorlarını çok hedeflemeyen bu siteler firma kimliğini anlatmakla sorumludurlar. Firma kşmliği demek firmaya ait her bilginin anlaşılır ve doğru ifade edilmesini gerektirmektedir.

Kurumsal Web Tasarım uygulama süreci

Kurumsal web tasarım uygulamaları tamamen organize bir palnlama ve tasarlama ile yapılmalıdır. Firma imajına iyi yönde etki etmesi gereken sitenin amacını ve hedefini doğru planlaması gerekmektedir. Hedef kitlesine ve müşteri pörtfeyine hitap edecek bir yapı kurabilmek her firmanın ilk istekleri arasında yer almaktadır. Burada tasarımcının firmayı iyi analiz etmiş olması da çok önemlidir.

Bir ikinci önemli husus da firmaya ait ürünler ve hizmetlerin doğru aktarılmasıdır. Pazarında genişleme hedfleyen kurumların ürünlerini ve hizmetlerini çok iyi bir şekilde ifade etmeleri gerekmektedir. Ürün ve hizmet bazlı tasarlanacak sayfalar bu siteler için olmazsa olmazlar arasındadır.

Ve yönetim kısmı şirket vizyonu, şirketin pazara ve hedef kitlesine bakış açısı, hedefleri, ticari başarıları gibi verilerin de iyi bir şekilde son kullanıcıya aktarılması site başarısı için önemli bir etken olacaktır. Bu tarz çalışmalarda dayönetim panelli veya hazır sistemler tercih edilmelidir. Yani şunu diyebiliriz ki kurumsal tasarımlar aynı zamanda dinamik yapılar olmalıdır. Çünkü güncellemeleri gereken bilgileri ve eklemesi gereken ieçrikleriolan sistemlerdir.

Kurumsal Web Tasarım fiyatları

Bu projelerde fiyat hesaplanması yapılırken dikkat edilecek hususların başında görsel tasarım gelebilir. Yukarıda da söylediğimiz gibi bir firmanın imajı daha logosundan başlamaktadır. Ahenk ve akış logodaki karakter ve renklerden başlatılmalıdır ki firma kimliği imajını kazanabilsin.

Bu bağlamda fiyatı etkileyen en önemli iki madde görsel tasarım ve dinamik yapıdan oluşur diyebiliriz. Bu çalışmalar sonucunda firma kendi ifade edebildiği bir dijital kimlik kazanmış olabilir.