Google SeoGoogle Seo insanlara sesinizi duyurmanın en hızlı ve maliyetsiz yoludur. Evinde veya cep telefonunda internet olan herseke ulaşabilmenizi sağlayan bu araç her sektörden insan ve firmaları içinde barındırmaktadır. Kabul gören bir gerçek varki bugün insanlar reklama yatırım yapmak yerine internet sitelerinin altyapılarına yatırım yaparak uzun vadede çok daha düşük maliyetlerle hedef kitlelerine ulaşabilmektedir.

Tabi bir gerçeği de göz ardı etmemek gerekiyor, arama motoru optimizasyonu uyumluluk işlemi çok da kolay gerçekleşmiyor. Gerekli kriterleri yerine getirmedikçe başarıya ulaşmak pek mümkün olmuyor. Ama unutulmaması gereken bir durumda bu kriterlerin açıkça belirtilmiş olması ve yapımının da çokda zor olmaması. Aslında işi zorlaştıran sebeplerden bir tanesi herkesin bu işlemi yapmak istemesi ve rekabetin doğal olarak büyümesidir.

İnternet sitenizin altyapısı php, asp, wordpress, joomla yada benzeri her ne olursa olsun aynı şartları yerine getirmek zorundasınız. Arama motorlarının kolay algılayıp çözümleyeceği bir site her zaman başarıya yakın demektir. Şimdi ki önemli soru da şu olmalı; arama motorları bizi neden tercih etsin?

Google Seo

Google Seo başarıyı getitrir mi?


Arama motorları kullanıcıların aradıkları kelimelere göre saniyeden kısa sürelerde milyonlarca sonuç listelemektedir. Olaya kötü tarafından bakarsak milyonlarca internet sitesini geçmemiz gerekmekte, iyi tarafından bakacak olursak milyonlarca kişi bizi görebilecek durumda. Demek ki iyi bir optimizasyon ile milyonlarca kişiye ulaşmamız mümkün.
Bir örnek verecek olursak freelance olarak web tasarım yapan bir kişi arama motorları olmadan ancak çevresindeki kişilere ve onların çevresindeki kişilere ulaşabilir. Çevresini genişletmesi ve bilinirliğinin artması yıllarca sürebilir. Ama aynı kişi arama motorlarının tercih ettiği ve insanlara sunduğu bir sitenin sahibi olursa günde binlerce kişi tarafından görüntülenebilir.

Yukarıda ki cümlede önemli olan şudur “arama motorlarının tercih ettiği ve insanlara sunduğu” bir siteye sahip olabilmek. Ancak böyle bir siteye sahip olarak google ve diğer arama motorlarında üst sayfa ve sıralarda yer alabilirsiniz. Ve doğal olarak Google Seo başarıyı getirir mi? sorusu da cevabını olumlu yönde almış olur.

Arama motorları siteler arasında tercih yapmaz. Sonuçları listelerken sitelerin kriterlere uyumluluklarına bakar ve sıralamayı bu doğrultuda oluşturur. İnternet sitesi sahibi olarak bizimde üzerimize düşen; optimizasyonu iyi, içeriği kuvvetli, anlaşılır ve sade siteler oluşturmaya çalışmaktır.

Google Seo planlaması


Arama motoru otimizasyonu yapmadan önce iyi bir analiz ve planlama yapılması gerekmektedir. Seo çalışmasını tamamlayan parçaları bir araya getirirken bağlantılı ve tamamlayıcı olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Standart bir seo çalışmasını tamamlayacak ve destekleyecek unsurları sıralayacak olursak; bağlantı, sosyal medya, blog çalışması, kaliteli link, rss bunların önemli bir kısmını oluşturacaktır.

Seo planlaması hedeflenen kullanıcı kitlesine göre yapılmalıdır. Hedef kitleniz yirmili yaşlardaysa sosyal medya destekli bir seo çalışması yapmanız gerekirken, hedef kitleniz elli yaş üzeriyse aynı çalışma size pek de olumlu geri dönüşler sağlamayabilir. Bu noktada hedef kitle analizi devreye girmektedir. Ulaşmak istediğiniz kullanıcılar acaba internette hangi alanlarda vakit geçiriyor? Bu bilgi size çok büyük faydalar sağlayabilir.

Optimizasyon planlaması yukarıda kısaca bahsedilen kıstaslar baz alınarak yapılırsa başarı oranı daha yüksek olacaktır. Standart bir çalışmayı hedef kitle analizine göre desteklemek her zaman geri dönüş yüzdesine olumlu katkı sağlayacaktır.

Google Seo Planlama
Google seo uyumlu web tasarım

Google seo uyumlu Web Tasarım


Google seo uyumlu web tasarım

Seo uyumlu web tasarım her türden internet sitesine uygulanabilmektedir. Sitenin altyapısı ve amacı sorgulanmaksızın optimizasyon uygulama alanları aynı olacaktır. Web site mimarisinde altyapı ve temel taşlar oturtuluken seoya göre dizayn edilmeli ve bunun üzerine inşa edilmelidir.

İster özel yazılım olsun ister hazır platformlar olsun seo optimizasyon önemi aynı ölçektedir. Uygulama olarak farklılık gösterse de sonuç olarak aynı faydayı sağlayacaktır.

Google seo uyumu olmayan web siteleri bugün dijital ortamda ancak reklam gücü ile rekabette varlık gösterebilirler. Reklam bütçesi kısıtlı sitelerin yapması gereken ise güçlü bir seo altyapısı oluşturmaktır.